The browser is not supported
To display the website correctly, please use one of the following browsers.CautionPlease update your browser, if you proceed with this browser, your shopping experience might not be successful!
    Brand Navigation
    1. Podpora kupcem
    2. O podjetju
    3. Informacije
    4. Zaposlitev
    5. Nepremičnine
    6. Boljši svet

    Pohodništvo

    Pohodništvo je veliko več kot le hoja v naravi. Je preplet gibanja, sprostitve, opazovanja in povezovanja – tako z naravo kot s samim seboj. Slovenci imamo srečo, da živimo v državi, kjer se že v kratkem času lahko povzpnemo do dih jemajočih razgledov, prehodimo zeleni gozd ali se sprehodimo med cvetočimi travniki.


    Zato ni naključje, da je pohodništvo ena izmed najbolj priljubljenih oblik rekreacije – ne glede na starost, letni čas ali fizično pripravljenost. In ravno tako ni naključje, da pri Lidlu za vas pripravljamo samo najbolj kakovostno Crivit pohodniško opremo.


    In z vami želimo biti na vsakem koraku. Zato smo pripravili nekaj osnovnih napotkov za varno in zabavno pot, ne glede na to, ali se odpravljate na lahek vikend sprehod v bližnji gozd ali na večurno turo v hribe. Spodaj pa vas čakajo tudi številni čudoviti pohodniški izleti za družine ali odrasle različnih težavnosti po Sloveniji in bližnji okolici, ki so jih pripravili naši ambasadorji.

    Načrtovanje pohodniške poti je ključnega pomena

    Planinarjenje je lahko prijetna aktivnost prav za vsakogar. Seveda pa moramo biti pozorni na to, da je izbrana pot prilagojena posameznikovim sposobnostim in izkušnjam. Če tega ne upoštevamo, se lahko hitro znajdemo v težavah. Pred odhodom na planinski izlet moramo narediti načrt poti in vedno nekoga obvestiti, kam gremo in kdaj se imamo namen vrniti. Pomembne informacije lahko najdemo v planinskih vodnikih ali na preverjenih spletnih straneh, kjer so običajno podatki o trenutnem stanju poti bolj ažurni. Vedno obvestite nekoga o svojem načrtu poti in predvidenem času vrnitve.


    Nasvet: Če gre na planinski izlet več ljudi skupaj, se tempo oz. hitrost hoje prilagodi najšibkejšemu posamezniku!

    Pohodniška oprema

    Za varno in prijetno gibanje v gorah je nujna primerna oprema. Opremo prilagodimo letnemu času, vremenu, zahtevnost in trajanju planinskega izleta.


    Nasvet: V kolikor so v skupini neizkušeni posamezniki, predlagamo, da pred odhodom skupaj opravite pregled opreme, oblačil in prehrane.

    Katero opremo torej potrebujemo za krajši enodnevni planinski izlet?

    Oblačila in obutev:

    • nizki ali visoki pohodni čevlji z dobrim oprijemom,
    • športne nogavice,
    • pohodne hlače ali pajkice,
    • športna majica iz hitro sušečega materiala,
    • flis, pohodna jakna ali vetrovka in
    • pokrivalo, saj je na vrhovih hitro hladno.


    Dodatna oprema:

    • udoben pohodniški nahrbtnik z dovolj prostora za vso opremo in
    • pohodne palice.

    Vso to opremo najdete tudi med Crivit izdelki, ki poskrbijo, da so vaše pohodniške avanture tudi udobne in varne. Od funkcionalnih majic in pohodniških hlač do termo perila, čevljev in dodatkov – vse lahko najdete na enem mestu.

    Hrana in pijača:

    • dovolj tekočine,
    • malica.


    Ostalo:

    • krema za zaščito pred soncem,
    • sončna očala,
    • ustrezen zemljevid, sploh če ne poznamo terena,
    • čelada, če je pot izpostavljena ali se vije po terenu, kjer je nevarnost padanja kamenja ali manjšega zdrsa,
    • osebni komplet prve pomoči,
    • mobilni telefon s polno baterijo,
    • osebni dokumenti in
    • nekaj denarja.

    Pohodništvo z otroci

    Pohodništvo je več kot le šport – je izkušnja, ki jo lahko zlahka delimo z najbližjimi in najmlajšimi. Skupni čas v naravi krepi družinske vezi, spodbuja gibanje, učenje in predvsem ustvarja dragocene spomine.

    Kako organizirati uspešen družinski pohod?


    1. Izberite zanimivo pot

    Idealna je krožna pot z razglediščem, potočkom, gozdnimi učnimi tablami ali celo planinsko kočo. Dodatna motivacija za otroke je končni cilj, kot so palačinke v koči ali razgled z razglednega stolpa. Različne ideje za družinske izlete pa lahko najdete tudi na naši strani.


    2. Vzemite si čas

    Z otroki pohoda ne merimo v kilometrih, temveč v trenutkih. Redni postanki, raziskovanje okolice in čas za igro so pomemben del izleta.


    3. Spakirajte pametno

    Malica, voda, prigrizki, rezervna oblačila, vlažilni robčki, sončna krema – vse naj bo pri roki. Lahko vključite tudi majhen daljnogled, lupo ali planinski dnevnik za žige.


    4. Naj bo varno in zabavno

    Otrokom razložite osnovna pravila varnosti – naj hodijo po poti, ne prehitevajo brez nadzora in poslušajo navodila. A ne pozabite: pustite jim tudi nekaj svobode in domišljije.


    5. Udobna in primerna oprema za otroke

    Tudi najmlajši pohodniki potrebujejo obutev z dobrim oprijemom in udobna oblačila. Lidlova blagovna znamka Lupilu ponuja tudi pohodniško kolekcijo za otroke – funkcionalno, udobno in po ceni, ki omogoča, da otroci zrastejo iz nje brez slabe vesti.

    Ideje za izlet – Družinsko pohodništvo

    Spremljajte vreme

    Običajno za izlete v hribe izberemo čimbolj sončen dan. Vendar moramo pri načrtovanju poti upoštevati možnost spremembe vremena. Vreme se lahko v gorah spremeni zelo hitro, zato si pri načrtovanju raje vzemimo nekaj časovne rezerve, saj se relativno lahek izlet ob spremembi vremena lahko hitro spremeni v zelo zahtevnega.


    Tik pred odhodom zato ponovno podrobno preverimo aktualno vremensko napoved. Hoja v nalivu je vse prej kot prijetna, nevihte v gorah pa lahko celo ogrozijo naše življenje. Izkušeni planinci pravijo: „Bolje je imeti suh anorak kot mokro glavo.“


    Tukaj je nekaj povezav, kjer lahko preverite aktualno vremensko napoved:


    Nasvet: Če nas v gorah preseneti nevihta, je nujno, da sestopimo z grebenov in izpostavljenih vrhov, sploh tam, kjer so jeklenice (železni predmeti)!

    Telesna priprava

    Vsak planinski izlet zahteva tudi določeno minimalno telesno pripravljenost, ki je sestavljena iz vzdržljivosti in moči. Primerno močne mišice nog zelo olajšajo hojo, delujejo varovalno pred zvini in zdrsi, izboljšajo stabilizacijo in razbremenijo sklepe ob sestopu.


    Redna telesna aktivnost, kot so hoja, tek ali kolesarjenje, bo pripomogla k boljši pripravljenosti na daljše in zahtevnejše pohode.


    Če se s pohodništvom šele spoznavate, začnite z lažjimi turami. Dajte telesu čas, da se navadi na novo obliko gibanja. Sčasoma boste opazili večjo vzdržljivost, boljšo kondicijo in več samozavesti pri premagovanju daljših in bolj razgibanih poti.


    Tudi zmerni napori, kot so 2–3-urni pohodi enkrat ali dvakrat na teden, imajo velik učinek na zdravje.


    Za vas smo pripravili program vadbe, ki vas bo telesno pripravil tudi na zahtevnejše planinske izlete:


    VajaŠtevilo ponovitev ali čas trajanjaŠtevilo serij
    1.»Climber« ali priteg kolen na prsa v opori na rokah spredajSkupaj 16 do 20 ponovitev3 do 4 serije
    2.Vaja za stabilizacijo gležnjev30 s vsaka noga3 do 4 serije
    3.Dviganje na klopco z eno nogo (lahko izmenično ali z vsako nogo posebej)12 x / noga3 do 4 serije
    4.Dviganje na prste20 x3 do 4 serije
    5.Sonožni poskoki v levo in desno preko navidezne ovireSkupaj 10 x3 do 4 serije
    6.Izpadni korakiSkupaj 16 do 20 x3 do 4 serije
    7.Počepi12 x3 do 4 serije

    Primer tedenske razporeditve aktivnosti:

    PonedeljekVaja
    TorekVaje za moč + 30 minutni vzpon na bližnjo vzpetino
    Sreda45 minut zmerno intenzivnega teka ali 90 minut kolesarjenja
    ČetrtekVaje za moč
    PetekPočitek
    SobotaCelodnevno planinarjenje, prilagojeno trenutnim sposobnostim
    NedeljaPohod ali počitek

    Varnostni nasveti

    Pohodništvo je čudovita aktivnost, a tudi narava ima svoje zakonitosti, ki jih ne gre podcenjevati. Tudi na videz lahka pot se lahko hitro spremeni v izziv, če nas preseneti vreme, utrujenost ali nepredvidena situacija. Spodaj je nekaj osnovnih, a zelo pomembnih napotkov, ki vam lahko pomagajo do varne in prijetne izkušnje na vsakem koraku.


    • Obveščanje: Vedno obvestite prijatelja ali družinskega člana o svojem načrtu poti, predvidenem času vrnitve in kontaktnih podatkih za nujne primere.
    • Začetek zgodaj: Začnite pohod zgodaj zjutraj, da se izognete hoji v najtoplejšem delu dneva in imate dovolj časa za vrnitev pred nočjo. Hkrati pa so jutra v poletnem času tudi veliko bolj vremensko stabilna in manj je možnosti, da vsa na poti ujame nepričakovana nevihta.
    • Prilagajanje razmeram: Bodite pripravljeni prilagoditi ali prekiniti turo v primeru slabega vremena, utrujenosti ali drugih nepredvidenih okoliščin.
    • Hidracija in prehrana: Redno pijte vodo in jejte energijske prigrizke, da ohranite energijo in preprečite dehidracijo.
    • Prva pomoč: V primeru nesreče pokličite center za obveščanje na številko 112 in navedite potrebne podatke: kdo kliče, kaj in kje se je zgodilo, kdaj se je zgodilo, koliko je ponesrečencev in kakšne so poškodbe, kakšne so okoliščine na kraju nesreče ter kakšno pomoč potrebujete.

    Pogosta vprašanja o pohodništvu

    1. Kako se pripravim na prvi pohod?

    Začni z lažjo, dobro označeno potjo. Preveri vreme, obuj primerne čevlje, vzemi dovolj vode, nekaj hrane in osnovno opremo. Oblačila naj bodo plastovita – da se lahko slečeš ali oblečeš glede na razmere.



    2. Kako izberem primerno pohodniško pot?

    Izbira poti je odvisna od vaše telesne pripravljenosti, izkušenj in vremenskih razmer. Za začetnike so priporočljive krajše in manj zahtevne poti z manjšimi višinskimi razlikami. Sčasoma lahko zahtevnost poti postopoma povečujete.


    3. Ali so Crivit izdelki primerni za pohodništvo?

    Da. Crivit ponuja funkcionalna in trpežna oblačila ter dodatke za različne aktivnosti na prostem. Pohodniške jakne, termo perilo, nogavice in tudi obutev so kakovostni in testirani za uporabo v naravi.


    4. Kaj pa če se vreme med pohodom nenadoma poslabša?

    Ostani miren. Poišči zavetje (če je možno), obleci topla in suha oblačila. Ne nadaljuj poti, če se razmere slabšajo. Vedno imej v mislih možnost pravočasne vrnitve.


    5. Kaj storiti, če se med pohodom izgubiš?

    Ostanite mirni in poskusite oceniti svojo lokacijo s pomočjo zemljevida, GPS naprave ali orientacijskih točk v okolici. Če ne morete najti poti nazaj, pokličite pomoč na številko 112 in navedite čim več informacij o svoji lokaciji.


    6. Ali je pohodništvo primerno za otroke?

    Da, pohodništvo je odlična aktivnost za družine. Pomembno je izbrati poti, ki so primerne za starost in fizične sposobnosti otrok ter poskrbeti za redne postanke in zadosti tekočine.