Kako pravilno napolniti in zasaditi visoko gredo

Visoka greda prinaša številne prednosti: omogoča udobno delo brez sklanjanja, balkone in terase spremeni v prave zelene oaze, uspešno pa jo lahko uredite tudi na vrtu s slabšo kakovostjo tal. Da boste v svoji visoki gredi dolgo uživali, morate biti pri pripravi pozorni na nekaj ključnih stvari. V tem priročniku vam predstavljamo, kako pravilno pripraviti plasti zemlje, kako izbrati in zasaditi rastline ter katere cvetlice, zelišča in zelenjava so za visoko gredo najbolj primerne.


Vsebina


  1. Zakaj sta pravilno polnjenje in sajenje visoke grede tako pomembna?
  2. Kako pravilno sestaviti plasti v visoki gredi?
  3. Katere rastline izbrati za svojo visoko gredo?
  4. Pogosta vprašanja in odgovori

Zakaj je pravilno polnjenje in sajenje visoke grede tako pomembno?

Visoke grede so priljubljene predvsem zaradi visoke koncentracije hranilnih snovi. Omogočajo gojenje cvetlic, zelišč in zelenjave tudi tam, kjer običajna vrtna tla niso dovolj kakovostna za uspešno rast rastlin. Ključ do zagotavljanja zadostne količine hranil je pravilno sestavljanje plasti v visoki gredi. Šele pravilno naložene plasti materialov in naravni proces razkroja ustvarijo bogato in hranilno prst, ki visoko gredo spremeni v pravo moč hranil za rastline.

Kako pravilno sestaviti plasti v visoki gredi?

Da bo visoka greda res rodovitna, ni dovolj, da v leseni okvir preprosto nasujete zemljo. Različne plasti namreč zagotavljajo potrebna hranila in toploto. Dobro sestavljena visoka greda vam lahko kar pet let zagotavlja obilno letino in bujno cvetenje.

Plasti v visoki gredi

Glede na to, kaj želite v visoki gredi gojiti, jo lahko sestavite iz treh do petih plasti. Za zelišča in cvetlice zadostujejo tri plasti, za zelenjavo pa je priporočljivih pet plasti. Vsaka plast ima svojo funkcijo. Debelina posameznih plasti je odvisna od skupne višine visoke grede, vendar plasti ne smejo biti pretanke, saj bi se hranila prehitro izčrpala.

Sestava visoke grede s petimi plastmi

Grob lesni rezanci

Zagotavljajo zračenje in preprečujejo zastajanje vode

Višina plasti: 25 do 30 cm


Fini lesni material ali obrnjene travne ruše

Delujejo kot pregrada in preprečujejo posedanje zgornjih plasti

Višina plasti: 15 do 20 cm


Grobi kompost ali alternativni organski materiali

Sproščajo toploto in hranila z razgradnjo

Višina plasti: 20 cm


Zrel kompost

Neposredno zagotavlja hranila rastlinam

Višina plasti: 10 cm


Zemlja

Zgornja plast, namenjena zasaditvi

Višina plasti: preostanek grede, najmanj 20 cm


Plasti s kompostom ali alternativami, kot sta konjski ali kravji gnoj, so ključne za uspešno visoko gredo. Te plasti nikakor ne smete zamenjati z navadno zemljo ali drugimi materiali. Če boste v visoko gredo sadili le okrasne rastline, jo lahko napolnite samo z zemljo za rože – v tem primeru pregradna in kompostna plast nista nujni.

Navodila: Kako napolniti visoko gredo?

Korak 2: Nasujte plast grobega lesnega materiala

Na mrežo proti voluharjem nasujte prvo plast – t. i. lesno jedro. Ta naj bo sestavljena iz manjših vej, odrezanih vejic grmovja in drugega odpadnega obrezanega rastlinskega materiala. Plast ne sme biti preveč zbita, saj njena zračna struktura prinaša več koristi: omogoča prostor za koristne talne organizme, poskrbi za odvajanje odvečne vlage in zagotavlja dobro zračenje visoke grede.

Korak 3: Nasujte vmesno plast

Druga plast ločuje grobo lesno osnovo od zgornjih hranilnih plasti. Uporabite lahko sesekljane veje, na drobno narezane grmovne odpadke ali razrezane ostanke trajnic. Kot alternativa se dobro obnese tudi obrnjena travna ruša. Ta vmesna plast preprečuje, da bi se zgornje plasti posedle ali udirale v spodnje.

Korak 4: Nasujte plast komposta

Nato v visoko gredo nasujte plast komposta. Ključnega pomena je ustrezna mešanica. Idealno je, da imate na voljo tako preperel kompost ali hlevski gnoj kot tudi nekoliko grobejši, še ne povsem razgrajen kompost. Na ta način bodo hranila v zemljo prehajala postopoma in dlje časa. Kompost oziroma kompostabilen material lahko pripravite doma iz vrtnih odpadkov s pomočjo kompostnika ali pa ga kupite v vrtnem centru.





Korak 5: Nasujte plast zemlje

Zadnja plast je sestavljena iz kakovostne zemlje. Uporabite lahko zemljo z lastnega vrta ali pa jo kupite v vrtnem centru. Ta plast naj bo dovolj debela, saj boste vanjo posadili cvetje, zelišča in zelenjavo.

S čim lahko zasadite svojo visoko gredo?

Zaradi visoke koncentracije hranil je visoka greda primerna za zelo raznoliko zasaditev. V njej uspevajo tako cvetlice in zelišča kot tudi številne vrste zelenjave. Lahko izbirate med sadikami ali semeni – odločitev je stvar osebnega okusa. Semena omogočajo večjo izbiro, a zahtevajo več potrpežljivosti in časa. Sadike so hitro posajene, a so običajno dražje.


Poleg izbire rastlin so za uspešno gojenje pomembni tudi pravi čas sajenja in upoštevanje kolobarjenja (pravilnega zaporedja saditve različnih vrst).

Na kaj morate biti pozorni pri sajenju v visoko gredo v prvem in drugem letu?

Čeprav ima visoka greda več hranil kot običajna greda na ravni zemlji, so tudi njene zaloge omejene. Da izkoristite največ, kar vam greda ponuja, je priporočljivo, da v prvem letu vanjo sadite t. i. rastline z visokimi potrebami po hranilih – t. i. ""močni porabniki"" (npr. paradižnik, buče, zelje).

V drugem letu in kasneje pa se odločite za srednje zahtevne in manj zahtevne rastline, ki dobro uspevajo tudi, ko je hranil v zemlji nekoliko manj. S takšnim načrtovanjem boste podaljšali življenjsko dobo gredi in ohranili njeno rodovitnost.

Zasaditev visoke grede s cvetlicami, zelišči in zelenjavo

Cvetlice v visoki gredi

Če želite visoko gredo nameniti izključno cvetlicam, se v teoriji lahko odpoveste plastenju materiala in jo napolnite samo z zemljo za rože. Kljub temu pa bodo tudi cvetlice bolje uspevale v slojasto sestavljeni, hranilno bogati zemlji.


Zelišča v visoki gredi

Zelišča ne potrebujejo veliko hranil, zato med njimi ne poznamo rastlin z visokimi potrebami. Že od začetka lahko brez skrbi posadite srednje in manj zahtevne zelišča – samostojno ali v kombinaciji z zelenjavo.


Zelenjava v visoki gredi

Pri zasaditvi zelenjave je ključnega pomena dobra mešalna kultura. Ker imajo različne rastline različne potrebe, se lahko med seboj odlično dopolnjujejo. V posebnih tabelah mešanih kultur je navedeno, katere vrste se najbolje razumejo. Splošno pravilo pravi: bolj ko so si rastline v sorodu, manj primerne so za skupno sajenje.


Koledar visoke grede: Kaj saditi in kdaj?

Da bo vaša zelenjava bogato obrodila, je pomembno, da jo posadite ob pravem času:


  • marec: redkvice, rukola, berivka, špinača, redkev, peteršilj
  • april: mlada čebula, čebula, por
  • maj: vzgojene sadike, kot so bučke, paprika, čili
  • junij / julij: brokoli, kolerabica, korenje
  • avgust: radič, endivija
  • september / oktober: zelena, peteršilj, rukola
  • december: endivija, blitva, špinača

Kako zasaditi visoko gredo?

Zasaditev visoke grede je povsem enostavna, če upoštevate nekaj osnovnih pravil. Najpreprostejša je zasaditev s cvetlicami.

Korak 1: Ustvarite si pregled

Najprej si oglejte, katere cvetlice imate na voljo, in si naredite načrt – bodisi v mislih ali na papirju. Razmislite, kam boste katero rožo posadili. Večje cvetlice, kot so sončnice, najbolje uspevajo na sredini grede, medtem ko so manjše in viseče rastline primerne za obrobje. Če želite, da vaša visoka greda cveti čudovito in usklajeno, izberite cvetlice, ki cvetijo istočasno.

Korak 1: Sajenje

Ko se odločite, katera cvetlica bo rasla kje, lahko pričnete s sajenjem. Če sadite s semeni, najprej rahlo zrahljajte zemljo z majhnimi grabljicami, semena enakomerno posujte po površini in jih nežno pritisnite ob tla. Zemlja mora po sajenju ostati stalno rahlo vlažna. Podrobna navodila za setev najdete tudi na embalaži semen.

Če pa uporabljate kupljene ali doma vzgojene sadike, naredite s prsti ali sadilno lopatko manjše jamice, vstavite rastlino in jih previdno zasujte z zemljo.

Vprašanja in odgovori

Visoka greda je lahko postavljena tako na sončno mesto kot tudi v senco. Svetlobne razmere pa pomembno vplivajo na izbiro rastlin: če boste sončnice sadili v senco, bo rezultat precej skromen. Po drugi strani pa vrsta tal ni odločilna, saj visoka greda omogoča gojenje rastlin tudi na bolj zahtevnih površinah – kot so vlažna območja ali zbita ilovnata tla.






Da bi visoko gredo ustrezno pripravili na zimo, najprej odstranite vse rastline, ki niso odporne na mraz. Nato z rahlo vrtno motiko zrahljajte zgornjo plast zemlje in jo prekrijte s plastjo sena. Na koncu gredo zaščitite z bitumensko strešno lepenko ali temno folijo. Če si tudi pozimi želite vrtnariti, lahko visoko gredo s pomočjo folijskega tunela spremenite v nekakšen rastlinjak. V njej lahko v hladnejšem delu leta gojite odporne rastline, kot so por, zimska špinača ali pastinak.

Za visoko gredo, namenjeno izključno cvetlicam, zadostuje običajna zemlja za rože. Če pa nameravate gojiti zelenjavo, je priporočljivo uporabiti nekoliko bogatejšo prst. V pomoč vam je lahko zemlja z lastnega vrta, če pa je nimate ali je ne želite uporabiti, je v vrtnarskih trgovinah na voljo širok izbor različnih vrst zemlje. Klasična vrtna zemlja, obogatena z organskim gnojilom, je prav tako primerna kot posebna zemlja za visoke grede, ki jo ponujajo nekateri proizvajalci.