Vožnja z dojenčkom: kako poskrbeti, da bo tvoj otrok v avtomobilu varen in srečen
Vožnja z dojenčkom je izziv. Če dojenček med vožnjo joka, lahko to močno poslabša koncentracijo staršev, kar ogroža varnost med vožnjo. Dojenčkov jok lahko postane nevarna motnja tudi med kratkim potovanjem - še posebej, če eden od staršev vozi sam z dojenčkom. Na srečo obstaja nekaj načinov, kako lahko poskrbiš, da bo vožnja za tebe in tvojega malčka čim bolj varna, prijetna in sproščena. Na primer, k varnosti v cestnem prometu lahko pristopitš proaktivno. Na kaj moraš biti pozorni pri vožnji z dojenčkom, si lahko prebereš v tem vodniku.
Vsebina
- Dobro pripravljeni na skupno potovanje z avtomobilom
- Od kdaj lahko otrok potuje v avtomobilu?
- Varno in srečno do cilja
- Zaključek

Dobro se pripravi na skupno potovanje z avtomobilom
Ni vedno lahko zadovoljiti potrebe tovjega malčka in se hkrati osredotočiti na potovanje. Dobra novica je, da lahko že vnaprej storiš veliko za zagotovitev najboljših pogojev med skupnim potovanjem. Če je le mogoče, potovanje prilagodi otrokovemu dnevnemu ritmu. Čas spanja tvojega malčka je idealen za daljša potovanja z avtomobilom. S suho plenico se bo tvoj malček med potovanjem počutil veliko bolj udobno. Preden se odpraviš na pot, si vzemi čas in ga na hitro preobleci. Vožnja lačnih ni zabavna ne za odrasle ne za otroke. Pred potjo pravočasno nahrani svojega malega ljubljenčka in se ne pozabi okrepčati.

Kdaj lahko otrok začne potovati v avtomobilu?
Načeloma se lahko z dojenčkom v avtomobilu voziš že od samega začetka. V prvih nekaj mesecih otrok tako ali tako veliko spi, zato med vožnjo z avtomobilom skoraj ničesar ne opazi. Vendar zdravniki priporočajo, da se v prvih treh mesecih izogibaš daljšim vožnjam z avtomobilom. Od četrtega meseca dalje bi morala biti daljša potovanja z avtomobilom z dojenčkom mogoča brez težav.
Potovanje z avtomobilom z dojenčkom - varno in srečno do cilja
Da bi lažje načrtoval potovanje z dojenčkom, sestavi seznam stvari, ki jih moraš nujno vzeti s seboj na potovanje. Stvari, o katerih moraš vsekakor razmisliti:
- Primeren otroški sedež ali nosilec za dojenčka, da bo tvoj malček lahko varno potoval
- Previjalna torba
- Zaščita pred soncem za zadnja stranska okna, da bo tvoj dojenček zaščiten pred neprijetno svetlobo
- Varnostno ogledalo, da boš svojega malčka vedno videl, tudi na zadnjem sedežu
- Odejica, da bo tvojemu malčku toplo
- Igrače, da se tvoj dojenček med potjo ne bo dolgočasil
- Duda, da bo tvoj otrok med potjo bolje zaspal.
Več varnosti za tvojega otroka
Predvsem med prvimi vožnjami z avtomobilom starši pogosto skrbijo ne le za dobro počutje, temveč predvsem za varnost svojega malega ljubljenčka. Varen in udoben sedež je pri potovanju z avtomobilom z dojenčkom najpomembnejši in najpomembnejši. V prvih devetih do dvanajstih mesecih je tvoj otrok najvarnejši v otroškem avtosedežu, ki je obrnjen proti smeri vožnje. Če je tvoj otrok prevelik za otroški avtosedež, je dobra in udobna alternativa otroški avtosedež za nazaj. Tvoj malček je prevelik za otroški avtosedež, če je med njegovo glavo in robom sedeža manj kot dva prsta. Avtosedež za dojenčke moraš zamenjati z otroškim sedežem za ponovno namestitev, če so trakovi preveč zategnjeni ali če je otrok presegel omejitve teže in višine otroškega sedeža. Avtosedež z možnostjo ponovnega nameščanja se običajno lahko uporablja do 4. leta starosti. Strokovnjaki menijo, da se klasični otroški sedež, obrnjen naprej, lahko uporablja šele od drugega leta starosti, saj bi obremenil šibke otrokove mišice. Pri nakupu avtosedeža se prepričaj, da izpolnjuje preskusni standard UN ECE Reg. 44/03 ali UN ECE 44/04 ali novejšo direktivo UN ECE Reg. 129 ("i-Size").
Nasveti:
Ko pripenjaš otroka, se prepričaj, da je varnostni pas pravilno nastavljen in da ni zvit. V idealnem primeru naj bo med pasom in prsnim košem vašega malčka največ 1 cm (približno prst). Bolje je, da debelo jakno snameš in jo namesto tega uporabiš kot odejo. Na ta način bo pas tovjemu otroku zagotavljal optimalno varnost med skupnim potovanjem z avtomobilom. Če z dojenčkom potuješ sam in želiš otroški sedež namestiti na sprednji sovoznikov sedež, se pred tem prepričaj, da si deaktiviral zračno blazino za sovoznika. S tem zagotoviš, da se zračna blazina v primeru trka ne bo sprožila proti sedežu vašega malčka. Če sam ne sediš za volanom, se usedi na zadnji sedež poleg otroka. Tako ga boš lahko med vožnjo zabaval in po potrebi pomiril. Če si v dvomih, naredi odmor, če je otrok lačen ali ima polno plenico. Zlasti na dolgih vožnjah z avtomobilom kratek odmor ne omogoča le malčku, ampak tudi tebi. Če potuješ zunaj svojega kraja, je najbolje, da pred tem na zemljevidu preveriš, kje se lahko v primeru dvoma zlahka ustaviš.
Kaj storiti, če otrok med potovanjem joka?
Staršem je hudo, če njihov malček med potovanjem joka in ga ne morejo umiriti. Naslednje ti lahko pomaga, da se bo tvoj dojenček spet nasmehnil. Tako se bo tvoj dojenček počutil povsem mirno. Otroka obleci tako, da ga boš lahko hitro oblekel ali slekel, če se bo v avtomobilu znojil ali ga bo zeblo. Mnogim dojenčkom je močna sončna svetloba neprijetna. Zaščiti jih s senčnikom na zadnjih stranskih steklih ali drugo napravo. Ne daj priložnosti dolgčasu. Najljubša plišasta igrača in duda sta že na tvojem kontrolnem seznamu. Obstajajo pa tudi posebne igrače, ki jih lahko pritrdiš na ročaj nosilca za dojenčke ali otroškega sedeža. Da se bo tvoj malček med potovanjem počutil varno, mu lahko podariš tudi kos oblačila, ki ga nosiš, na primer šal. Mamin vonj ima zelo pomirjujoč učinek.
Zaključek: Dobra priprava, sproščeno potovanje
Najpomembnejša stvar pri potovanju z avtomobilom z dojenčkom je dobra priprava in varnost. Uporabi dober avtosedež in spakiraj vse, kar tvoj otrok potrebuje za udobno počutje. Pri tem ti bo v pomoč kontrolni seznam. Načrtuj dovolj odmorov: niso pomembni le za tvojo koncentracijo, temveč tudi za tvojega otroka. Če je mogoče, globoko vdihni in se ustavi, da bi ga pomiril. Varnost? Preveri! Udobje? Preveri! Zagotovo boš imel dobro potovanje!